Praktyka przyjmowania dobra

PRZEWODNIK WEWNĘTRZNEGO SPOKOJU

Gdy chcemy coś zmienić, często nawykowo skupiamy się na tym, czego nie mamy zamiast na wzmacnianiu tego, co jest nam potrzebne. Jak nie dać się porwać negatywnym skłonnościom naszego mózgu?

Magda to energiczna, pełna pomysłów i chęci do działania pracownica agencji reklamowej. Lubi tempo życia, różnorodność projektów, podróże, dobre jedzenie i dobrą książkę. Na spotkaniach z przyjaciółmi często mówi: „Nie mogę nacieszyć się życiem, jest tyle ciekawych miejsc, tematów, rozmów do odbycia”. Ma poczucie, że stale za czymś goni, niby jej się to podoba, a jednak coraz częściej doświadcza niepokoju, napięcia, a nawet poczucia bezsilności. „Czemu nie umiem się po prostu cieszyć tym, co mam?” – powtarza sobie w myślach. – „Przecież moje życie jest pełne wspaniałych ludzi, doświadczeń, a mi ciągle mało i mało”.

Zamiast skupiać się na tym, co dobre, bezpieczne i przyjemne, Magda dzień po dniu doskonali się w widzeniu braków w swoim życiu, szukaniu coraz to nowych powodów do chcenia czegoś nowego, innego. I choć jak najbardziej kibicujemy rozwojowi i wzrostowi, to kluczowe pytanie w tej kwestii brzmi: czy chęć rozwoju, zmiany, dążenia do nowego, innego jest świadomym wyborem, spójnym z tym, czego potrzebuje nasze ciało, relacje, co podpowiadają nasze wartości, czy bardziej wynika to z jakiegoś stale odczuwanego lekkiego napięcia, które pcha Magdę do przodu?

Jak polepszyć nasz Dobry Stan?

Rick Hanson, autor takich bestsellerów jak Szczęśliwy mózg i Rezyliencja, twórca Treningu Pozytywnej Neuroplastyczności, twierdzi, że ważnym czynnikiem, który może radykalnie zwiększyć nasz Dobry Stan, jest wiedza (połączona z praktyką), jak wzmacniać nasze wewnętrzne zasoby.

Na wyzwania, z którymi przychodzi nam się mierzyć, mamy relatywnie mały wpływ. Choć możemy starać się dobierać sobie bezpieczniejszą okolicę do życia, dbać o różne udogodnienia czy przestrzeń dookoła nas, to życie i tak czasem st...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Przypisy