Jaką jestem Doszą?

NATUROTERAPIA

Jedną z pierwszych rzeczy, która pomaga w lepszym poznaniu siebie dzięki Ajurwedzie, jest sprawdzenie, jaką doszą jesteś. Dzięki tej wiedzy w prosty sposób powrócisz do stanu wewnętrznej równowagi.

Ajurweda to najstarsza na świecie medycyna naturalna, która wywodzi się z pachnących orientem Indii. To, co ją wyróżnia na tle innych podejść do zdrowia, to jej uniwersalność i holistyczność. Powstała blisko 5000 lat temu, a mimo to nadal jest świetnym kompasem w podróży do równowagi dla milionów osób na całym świecie. Natomiast jej holistyczność można odnaleźć w jej lifestylowości, bo śmiało można nazwać ją medycyną stylu życia. W swoich zaleceniach dotyka każdej sfery, zarówno fizycznej (ciała), jak i mentalnej (umysłu) i duchowej (duszy).
Ajurweda obejmuje nie tylko odżywianie, ale też pracę nad codziennymi wspierającymi zdrowie nawykami, pracę z ciałem poprzez masaże i terapie ajurwedyjskie, medytację i praktyki oddechowe, ziołolecznictwo i zalecenia dotyczące jogi. Jest bardzo mocno nastawiona na to, żeby zapobiegać dolegliwościom i chorobom, a jeśli już dochodzi do ich pojawienia się – na to, żeby jak najlepiej zrozumieć przyczyny ich powstania i poznać sposoby na przywrócenie, a zarazem utrzymanie równowagi. Ajurweda w latach 80. XX w. została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za jedną z koncepcji zdrowia i terapii na wniosek ministerstwa AYUSH, zajmującego się w Indiach promowaniem Ajurwedy i zrzeszającym jej praktyków oraz badaczy naukowych.

Pięć żywiołów, dosze

Fundamentalnym założeniem w Ajurwedzie jest tzw. koncepcja pięciu żywiołów. Zakłada ona, że zarówno wszystko, co nas otacza, jak i my sami, jesteśmy zbudowani z tych samych elementów: powietrza, eteru, ognia, wody i ziemi. To jednoczesne podkreślenie tego, że błędne jest założenie, że jesteśmy tylko częścią natury – my jesteśmy naturą, bo budują nas dokładnie te same elementy. To sprawia, że nawet żyjąc pośrodku beto...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Przypisy