Jak uspokoić wewnętrzną jaszczurkę?

PRZEWODNIK WEWNĘTRZNEGO SPOKOJU

Najważniejszą potrzebą, którą opiekuje się nasz mózg, jest bezpieczeństwo. Za potrzebę bezpieczeństwa odpowiada system unikania krzywdy, który znajduje się w najstarszej części mózgu, w pniu mózgu i strukturach znajdujących się bezpośrednio nad nim.

Jeśli nasza potrzeba bezpieczeństwa nie jest zaspokojona, uruchamia się cały proces mobilizacji, a organizm wchodzi w stan stresu. Taki stan jest „zaprogramowany” przez ewolucję, aby być intensywny, trwać krótko i zapewnić nam przetrwanie.
Obecnie mamy najczęściej do czynienia z innym rodzajem stresu. Wprawdzie rzadko jest intensywny, ale trwa praktycznie bez przerwy, co ma negatywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne i obniża jakość naszego życia. Kiedy ktoś nie zgadza się z Tobą na spotkaniu w pracy, Twoje dziecko ma grypę czy ceny utrzymania rosną, zupełnie normalne jest doświadczanie niepokoju czy niepewności. Jeśli jednak takie doświadczenia stają się naszą codziennością, to w obwodach mózgowych obszary odpowiedzialne za niepokój czy niepewność się wzmacniają. Wtedy dużo szybciej i łatwiej się aktywują. Nawet z błahego powodu możemy czuć niepokój i zostaje on z nami dłużej. Trudniej jest nam wrócić do równowagi. Stopniowo tracimy grunt pod nogami i dostęp do swoich wewnętrznych zasobów.
Dodatkowym „utrudnieniem” w poprawianiu jakości życia jest negatywna skłonność mózgu. Każdego dnia, w każdej chwili ludzkie mózgi skanują rzeczywistość w poszukiwaniu zagrożeń czy negatywnych czynników. Co jest nie tak? Czego mi brakuje? Czy nie zostanę wykluczony ze społeczności? Co jest zagrożeniem?
Takie ewolucyjne zaprogramowanie pozwalało naszym przodkom przetrwać i z wyprzedzeniem przewidywać możliwe zagrożenia. Służyło zadbaniu o bezpieczeństwo. Jednak te same mechanizmy, wpływają na jakość naszego codziennego życia. Negatywna skłonność naszego mózgu może przyczyniać się to tego, że jesteśmy...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Przypisy