Kąpiel zmysłów w atmosferze lasu

W KRĘGU ŻYCIA

Brak kontaktu z naturą dewastuje nasze zdrowie. Także psychiczne. Jak wrócić do podstaw naszej egzystencji?

Do 2050 r. prawie 70% ludzkości będzie mieszkać w miastach*. Według Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska przeciętny Amerykanin spędza obecnie aż 93% czasu w pomieszczeniach zamkniętych, z czego 6% w samochodzie**. Z kolei badania przeprowadzone w 2022 roku pokazują, że typowy globalny użytkownik internetu spędza w nim obecnie prawie 7 godzin dziennie***. Co robi z nami to rozłączenie z naturą? Staliśmy się cyfrowymi zombie. Nasze ciała nie zostały do tego stworzone. Ewoluowały do bardziej zrównoważonego życia. Przez dziesiątki tysięcy lat ludzie żyli i pracowali blisko związani z Ziemią. Dopiero w ciągu ostatnich kilkuset lat zaczęliśmy wycofywać się do wnętrz i odłączać od natury.
 

5 kroków shinrin-yoku

Chcesz zażyć swojej pierwszej leśnej kąpieli? Skorzystaj z kilku podpowiedzi:

  1. Udaj się do lasu. Spędź w nim co najmniej dwie godziny.
  2. Nie nastawiaj się na realizację żadnego celu. Staraj się nie myśleć o niczym, także o tym, że właśnie odbywasz leśną kąpiel, która dobrze robi Twojemu zdrowiu i samopoczuciu.
  3. Nie spiesz się! Nie sprawdzaj, ile kroków już za Tobą ani ile czasu już minęło. Zatrzymaj się, zamknij oczy i weź głęboki oddech. Możesz usiąść na ławce lub pod drzewem i zatracić się w chwili.
  4. Podziwiaj, nasłuchuj, wdychaj powietrze nasycone naturalnym zapachem lasu. Nie wstydź się dotykać kory drzew czy podnieść kamień.
  5. Jeśli spacerujesz z przyjacielem, postaraj się ograniczyć Waszą rozmowę, wyciszyć się i nie rozpraszać.


Czym jest psychoterratica?

Zespół deficytu natury czy psychoterratica, to tylko niektóre określenia na problem cywilizacyjny, z jakim się borykamy. Psychoter...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Przypisy